طراحی سایت چیست
16
دی

طراحی سایت چیست ؟

شاید پیش خود بگویید: یک وب سایت داریم دیگه؟ سایت سایته دیگه! یک بار طراحی سایت انجام دادم. کاملا اشتباه است. یک وب سایت قدیمی، گیج کننده و یا دارای مشکلات فرآوان بیشتر از آنکه برای کسب و کار شما مفید باشد، ضربه زننده است.

این یک احتمال نیست بلکه یک واقعیت است.

بنابراین چطور می توان مراحل رسیدن به موفقیت را از طریق داشتن یک سایت طی کرد؟ شما می توانید با هزینه مناسب، یک وب سایت عالی را از ابتدا طراحی کنید اما طراحی سایت در واقعیت چیست؟

اگر به افزایش دانش خود درباره اینکه طراحی سایت در واقعیت چیست علاقه دارید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت

منظور از طراحی سایت چیزی است که احساس و دید کلی شما زمانی که از یک وب سایت استفاده می کنید را به شما می دهد.

مجموعه ای از فرآیندهایی است که شما برای طراحی و ساختن بخش های یک سایت برنامه ریزی و ایجاد می کنید، از ساختار و لایه های سایت گرفته تا تصاویر، رنگ ها، فونت و گرافیک سایت.

طراحی سایت از بخش ها و کامپوننت های متعددی تشکیل شده است که در کنار یکدیگر تجربه بازدید یک وب سایت واقعی را می دهد، به شما و بازدیدکنندگان سایتتان.

این بخش ها می تواند شامل: طراحی رابط کاربری، طراحی تجربه کاربری، بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر و تولید محتوا باشد.

در واقعیت اینها مواردی هستند که تعیین کنده ظاهر، احساس و نحوه کارکردن سایت شما در ابزارهای مختلف است.

طراحی سایت از توسعه وب سایت متمایز است، که منظور از توسعه وب سایت، برنامه نویسی و ایجاد یک سایت است که کار میکند.

زمانی که حرف از ایجاد یک سایت می شود منظور هم طراحی سایت و هم توسعه وب سایت است.

اگرچه می توان طراحان وب سایتی را پیدا کرد که تجربه کاربری و یا UX را نیز توسعه می دهند اما این دومورد کاملا از یکدیگر مجزا هستند.

طراحان سایت

این افراد ایده شما را به یک قالب گرافیکی تبدیل می کنند، قالبی که در آینده تعیین کننده ظاهر سایت شما می باشد. در واقع این گروه خلاق یک وب سایت به حساب می آیند.

توسعه دهند وب

که به آنها مهندسان سایت هم گفته می شوند.

این افراد قالبی که توسط طراح گرافیکی سایت ایجاد شده است را به زبان های برنامه نویسی تبدیل می کنند که قابل نمایش در مرورگرها و فضای وب برای بازدیدکنندگان باشد.

در واقع این گروه به قالب گرافیکی شما، اگر بدن یک انسان در نظر بگیریم روح می دهند و کارایی های متعدد را به آن اضافه می کنند.

به عنوان مثال ایجاد فرم ها، افزودن قابلیت کلیک و ارتباط با بخش های مختلف سایت به کاربران و …

توسعه دهنده تجربه کاربری یا UX Developer

این شخص وب سایت شما رو به گونه ای ایجاد می کند که برای بازدیدکنندگان و کاربران هدف شما کاربرپسند باشد.

این افراد علاوه بر توانایی های فنی از مهارت های طراحی گرافیکی نیز برخوردار هستند که با ترکیب این دو مورد وب سایتی را خلق می کنند که بازدیدکنندگان جدید را جذب و نگه دارد.

به عنوان مثال قرار دادن بخش شگفت انگیز سایت دیجیکالا در ابتدای صفحه اصلی سایت.

شاید ما همیشه قصد خرید یک محصول را نداشته باشیم اما به دلیل آگاهی از تخفیف های روزانه ممکن است گاهی به این سایت مراجعه کرده تا از تخفیف های شگفت انگیز آن آگاهی پیدا کنیم و یا حتی خریدی را انجام دهیم که نیازی به آن نداریم.

چرا طراحی سایت مهم است؟

چرا طراحی سایت مهم است

اولین نگاه بسیار مهم است. همانطور که انسانها در 60 ثانیه می توانند نسبت به شخصی ایده اولیه ای پیدا کنند، برای وب سایت ها نیز این موضوع صادق است.

اگر حضور قدرتمندی در دنیای وب ندارید در واقع حضور برند و برندسازی خود را کم رنگ کرده اید.

مشتریانی که به دنبال برند شما در اینترنت هستند به خصوص قشر جوان که درصد بالایی از جستجوگران اینترنتی را تشکیل می دهند، اگر بعد از جستجو به نتیجه خاصی از برند شما نرسند، امکان دارد که کسب و کار شما از بین رفته و بدون فعالیت تلقی کنند.

در شرایط دیگر اگر پس از جستجو به نتیجه فرعی و دلخواهشان نرسند، این مسئله برای آنها تداعی می شود که شما به عنوان صاحب کسب و کار برای محصول و یا خدماتی که ارائه می دهید ارزش قائل نیستید.

با ساخت یک وب سایت عالی می توان با هر بازدیدکننده جدیدی ارتباط برقرار کرد و آنها را یک مشتری بالقوه تبدیل نمود

اکنون که با مفهوم طراحی سایت بیشتر آشنا شده اید در ادامه به مواردی می پردازیم که بتوان با استفاده از آن یک وب سایت عالی و خاص را ایجاد کرد.

یک وب سایت خوب چه شکل و ظاهری دارد؟

طراحی وب سایت خوب یک موضوع ذهنی و شخصی نیست و نمیتواند تنها به سلیقه یک نفر بستگی داشته باشد.

مانند هر طراحی دیگر مانند طراحی یک پوستر یا استیکر هر آن چیزی که به عنوان “خوب” تشخیص داده می شود به سلیقه بازدیدکننده و بیننده سایت بستگی دارد.

در طراحی وب سایت “خوب” و “بد” به شکل مناسبی تعریف شده است.

یک وب سایت با طراحی خوب سایتی است که به گونه ای طراحی و ایجاد شود که در نهایت به کاربر تجربه ای را منتقل کند که به دنبال آن بوده است.

طراحی سایت جذاب

تشخیص بازدیدکننده و کسانی که به سایت شما مراجعه می کنند یک قدم مهم در طراحی سایت است.

طراحی سایتی را می توان به عنوان یک طراحی سایت خوب و یا حتی عالی شناخت که در آخر بتواند بازدیدکننده سایت را به یک مشتری تبدیل کند و یا حداقل به فعالیت در سایت ترغیب نماید.

زمانی که بتوان کاربر را مجبور کرد، یک فعالیت را در سایت شما انجام دهد که هدف شما از ایجاد سایت همان فعالیت بوده است، باید به انتخاب های خود افتخار کنید.

منظور ما از فعالیت می تواند، عضویت یک کاربر در سایت، عضویت در خبرنامه ایمیل یا پیامکی، انجام دادن یک خرید و یا حتی خواندن بیشتر مطالب سایت باشد.

طراحی سایت تاثیرگذار گزینه های مختلفی را کنار هم می گذارد تا به فعالیت کاربر در سایت منجر بشود از جمله:

 • استفاده صحیح از فضاهای سایت
 • به صورت واضح انتخاب های کاربر را به او ارائه دادن ( انتخاب های کمتر ولی صحیح می تواند از گیج شدن کاربر جلوگیری کند)
 • نوارهای فرآخوانی برای اقدام یا Call To Action کاملا واضع و آشکار
 • کاهش موارد گیج کننده و ایجاد یک تجربه فکر شده برای کاربر (برای مثال استفاده از تصاویر و متونی که کاملا با موضوع صفحه ارتباط داشته باشند، ایجاد فقط دکمه هایی که به نتیجه دلخواه شما ختم می شوند، استفاده از فونت های مختلف برای تاکید بر یک بخش خاص نه صرفا برای اینکه از چند فونت استفاده شده باشد)
 • طراحی ریسپانسیو یا واکنشگرا (یعنی سایت طراحی شده برای تمامی دستگاه ها از جمله گوشی های همراه، تبلت، لپ تاپ و یا دسکتاپ و در سایزهای استاندارد قالب مشاهده باشد.)
 • ایجاد سایز فونت های مشخص و ترتیب دهی صحیح به عناوین (تایپوگرافی)
 • تصاویر و محتوای جذاب و با کیفیت که در نهایت به توجه بیشتر کاربر شما منجر شود
 • برقراری تعادل در نسبت استفاده از متن و یا تصاویر در یک صفحه (نه متن طولانی بدون عکس که کاربر را آزار دهد و نه متن کوتاه که از درگیر شدن کاربر جلوگیری کند)

سایت شما باید زیبا و جذاب باشد به خصوص برای کاربران آینده، بنابراین باید سعی در انتخاب سبکیبرای طراحی کرد که با مشتری شما ارتباط صحیح برقرار کند.

بر روی تصاویر جذاب و گیرا سرمایه گذاری کنید که با برند شما سازگار هستند. از تصاویر استوک واضح که همه از آنها استفاده می کنند ترجیحا خودداری کنید و یا به گونه ای با آنها برخورد کنید که به برند و موضوع نزدیک باشند.

وفاداری به برند در طراحی سایت کلید موفقیت آن است.

حتی زیباترین سایت ها اگر با برند شما سازگاری نداشته باشند در واقع بی فایده خواهند بود.

سایر اجزای تاثیر گذار طراحی شامل:

 • کلیدها و یا دکمه ها
 • فونت سایت
 • رنگ پوسته سایت یا Color Palette
 • تعادل بین تصاویر و متن در هر صفحه

البته، طراحی سایت خوب براساس موارد ذکر شده “خوب بودن” آن را به صورت کامل نشان نمی دهد.

بازدیدکنندگان به دنبال وب سایت هایی هستند که علاوه بر دگیر کردن آنها، مطابق با اهداف برند نیز باشد.

در نهایت از هر روشی که استفاده می کنید سایت باید به گونه ای باشد که در نهایت کاربران جدید را به مشتریان و یا کاربران همیشگی تبدیل کند و این برگ برنده در یک طراحی سایت خوب است.

به عنوان مثال سایتی مانند سایت ورزش3 که یکی از بهترین وب سایت های ایران و حتی جهان است، علاوه بر زیبایی، طراحی نسبتا ساده ای دارد که شاید بتوان طراحی بسیار جذاب تری برای آن ایجاد و پیاده سازی کرد کما اینکه این اتفاق چندی پیش در این سایت رخ داد، اما پس از تغییر طراحی با دیدگاه ها و نتایج منفی رو به رو شد چرا که کاربران این سایت با ظاهر فعلی ورزش3 به بهترین شکل ممکن ارتباط برقرار می کنند و تبدیل به کاربران همیشگی آن شده اند.

بیشتر بخوانید: ۱۵ دلیل اساسی برای نیاز یک کسب و کار به وب سایت

چگونه تشخیص دهیم چه چیزی برای سایت “بد” است؟

در بخش قبل در مورد ویژگی های یک سایت خوب صحبت کردیم در این بخش به ویژگی هایی می پردازیم که باعث “بد” شدن سایت می شود.

به عنوان یک قانون، کاربران برای استفاده از سایت شما نبایست کار اضافه ای را انجام دهند. تجربه استفاده از سایت باید به صورت کاملا واضح و مشهود باشد.

در اینجا به بررسی چند مثال می پردازیم:

نوارهای فرآخوانی یا Call To Action واضح به طراحی یک سایت خوب کمک می کنند اما برعکس، استفاده از این ویژگی اگر به صورت غیر شفاف و مشخص نباشد که چرا کاربر باید روی آن کلیک کند می تواند به عنوان یک طراحی “بد” شناخته شود.

متون با وضوح بالا و پر رنگ برای یک طراحی سایت “خوب” مفید است اما استفاده از رنگهای فونت کم رنگ و با خوانایی پایین نشانه طراحی ضعیف است.

موارد دیگر:

 • از تصاویر پس زمینه تکرار شوند خودداری کنید، شاید در موارد محدود این کار قابل توجیح باشد اما در بسیار از بخش ها باعث گیج شدن کاربر می شود.
 • سایت هایی که از ریسپانسیو پشتیبانی نمیکنند، که امروزه به دلیل استفاده زیاد کاربران از گوشی های همراه یک مورد واضح است و بایستی از آن پشتیبانی کرد.
 • لینک های و یا دکمه های غیر واضح. کاربران نباید به دنبال یک دکمه و یا لینک برای کلیک کردن در صفحه شما بگردند بلکه این موارد باید به گونه ای طراحی و در سایت جاسازی شوند که به راحتی برای کاربر قابل دسترسی باشند.
 • ورودی های یک فرم باید به گونه ای ایجاد شوند که کاربر بداند بایستی آن را پر کند و برای مثال آن را با یک دکمه اشتباه نگیرد!
 • تصاویر عمومی و یا استوک که در یک صفحه و بدون ربط به محتوا استفاده می شوند.

استفاده از انیمیشن در سایت

شاید 10 سال پیش به کار گیری انیمیشن یک موضوع بسیار هیجان انگیز بود چرا که بسیار تازگی داشت اما امروزه انیمیشن یک امر عادی به حساب می آید مگر انیمیشن های بسیار خاص.

استفاده بیش از حد از انیمیشن زمانی که کاربر در حال اسکرول کردن در سایت برای رسیدن به مطلب مورد نظرش است، به عنوان یک طراحی “بد” شناخته می شود و بیشتر باعث آزار کاربر خواهد شد تا جذابیتی داشته باشد.

البته بهره گرفتن از این روش به صورت نرم ، هوشمندانه و جذاب نتیجه بسیار مثبتی به سایت و دید بازدیدکنندگان می دهد.

در نهایت چطور می شود یک سایت با طراحی خوب داشت؟

همانطور که مطالعه کردید جنبه های زیادی برای طراحی سایت خوب وجود دارد اما خوشبختانه متخصصان زیادی در این حوزه وجود دارند که به شما برای رسیدن به بهترین نتیجه کمک خواهند کرد.

طراحی سایت خوب و حرفه ای

راه هایی برای رسیدن به یک سایت عالی وجود دارد، اما رسیدن به آن آگاهی شما در موارد زیر را نیاز خواهد داشت:

 • کسب و کار شما به چه سطحی از وب سایت نیاز دارد، ساده و یا پیچیده؟
 • به چه میزان قصد هزینه کردن برای طراحی سایت را دارید؟
 • به چه میزان شما در روند ایجاد وب سایت شریک هستید؟

شما می توانید برای شروع طراحی سایت با مجموعه مُدوب، به عنوان یک مجموعه با تجربه در خصوص طراحی سایت تماس بگیرید و یا در یک جلسه حضوری نیازهای خود را اعلام کنید تا ما پس از بررسی دقیق برند و یا کسب و کارتان و شناخت کافی کاربران شما پیشنهادهایمان را ارائه دهیم.

تیم طراحی ما سعی میکند که با توجه به شناختی که از دنیای وب و تجربه ای که طی سال ها کار با کسب و کارهای مختلف به دست آورده است را با شما به اشتراک بگذارد و ایده های جذاب و شنیدنی را در اختیارتان بگذارد که باعث بهبود و پیشرفت کسب و کار شما می شود.

معمولا هزینه طراحی سایت از چند میلیون تومان آغاز و تا چند 10 و یا 100 میلیون تومان بسته به نیازهای یک کارفرما متغیر است.

بنابراین برای برآورد زمان و هزینه طراحی سایت باید یک بررسی اجمالی از امکانات، مدت همکاری و بسیاری پارامترهای دیگر انجام گیرد.

بیشتر بخوانید: وردپرس چیست و چرا رایگان است؟

شما می توانید همین امروز با ما در مُد وب تماس بگیرید و فرآیند طراحی سایت خود را به بهترین شکل و کاملا حرفه ای آغاز کنید.

شماره تماس های ما : 09353525725 – 0912946168